Výrobci

Reklama
Flip ad Flip ad

Kontakt

Počítadlo přístupů

TOPlist

Je možné v domě bydlet hned po dokončení hrubé stavby?

  • Ano, teoreticky je možné ihned po dokončení hrubé stavby dům dostavět a bydlet v něm, nicméně je výhodnější nechat dům alespoň do 2/3 obvodu rovnoměrně "vysedat" a pak ho teprve dokončit. Tzn. počítejte, pokud bylo dřevo před výrobou do 2 měs.čerstvé tak od začátku výroby, pokud byl harmonogram výroby včetně montáže 6- 8 měsíců, nechat dál tento dům odpočinout další zhruba 4 měsíce avšak už pod střechou. To stejné platí i o broušení, má to prostě svůj přirozený vývoj. Jde hlavně o to, aby byl dům v určitém období co nejvíce provzdušněn a odvětrán- je to nejlepší ochrana pro podélné řezy a sedla myslím srážení vody a tvoření plísně a touto technologickou přestávkou hlavně urychlujete další kvalitu pro bydlení. Pokud chceme docílit kvalitního povrchu dřeva, broušení provádíme tak po půl roce co je dům pod střechou tzn. není kam pospíchat.

Proč je lepší nechat dům sedat?

  • Dřevo má vysoký obsah vody a při vysychání pak zmenšuje objem a váhou, která na něj působí se stlačuje do sebe, takzvaně "dům sedá".

Dřevo má vysoký obsah vody a při vysychání pak zmenšuje objem a váhou, která na něj působí se stlačuje do sebe, takzvaně "dům sedá".

  • K "sedání" dochází během prvních pěti v některých případech až deseti let po dokončení stavby. Během této doby dřevo "sedne" o cca 6-8% a pak už se objem nemění. K největším změnám dochází první rok, kdy dřevo může sednout až o 3%. Další změny probíhají mnohem pozvolněji. Právě proto je lepší první rok nechat hrubou stavbu vysychat.

Existují nějaká omezení během prvních pěti let, kdy dům "sedá"?

  • Teoreticky ne, ale vždy je dobré, když dřevo může vysychat pomalu a rovnoměrně. Během nejcitlivějších prvních let tedy není příliš dobré nadmerne například topit v krbu a jinak dřevo vystavovat vysokým teplotám. Mohou se pak objevit praskliny, ke kterým by jinak nedošlo. Tyto praskliny ovšem nejsou nijak nebezpečné, jde jen o estetický dojem. Je nutno co nejvice srubový dům větrat,aby mohla voda volná i vázaná ze dřeva postupně odchazet a nekondenzova v domě.

Jak je konstrukčně vyřešeno "sedání" v případě pevných částí domu?

  • Okna a dveře a další pevné části jsou od pohyblivých částí odděleny dilatačními vložkami. Nad pevnými částmi se nechává dostatečný prostor, který se vyplní volnou izolací (minerální vlákno apod.). Při projektování se počítá se změnou až o 10% u srubu a 5% u roubenky, např. při plánování výšky stropů atp. Co se týče např. sloupů, ty jsou uloženy na ocelových šroubech a je možné jejich výšku snižovat tak, jak okolní stavba sedá.


DomůDomůKošík  

(prázdný)

Přihlášení

AKTUALITY

Vážení zákazníci, pro vzrůstající poptávku pro našich produktech pro Vás spouštíme tento eshop. Budeme zde prezentovat především kvalitní sruby, roubenky a chaty s projektem na klíč. Ale naleznete zde i montované dřevostavby, dřevěné ploty, palisády, kulatiny, krovy, trámy, prkna, stoly, komody, rustikální nábytek, zahradní nábytek, dětská hřiště a plotové prvky.


V případě jakéhokoliv dotazu nás kdykoli kontaktujte!

Akční nabídka

Momentálně nejsou žádné slevy

Flip ad Flip ad

Novinky

Momentálně nejsou žádné novinky